---

---
Home / BİTTER HAKKINDA HERŞEY / Bitter Çikolata'nın yararları
A+ R A-
09 Mar

Bitter Çikolata'nın yararları

Oy ver
(5 oy)

Çikolatada polifenol ve içeriğindeki prosiyanidin epikateşin kateşin gibi antioksidan bileşimlerin bulunduğunu belirten Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Sorumlusu Diyetisyen Ayşe Korkmaz "Meyve sebze şarap ve yeşil çaya kıyasla çikolata ve kakaonun çok daha fazla polifenol içerdiği saptanmıştır" diyor.

Polifenollerin antioksidan özelliğe sahip bileşikler olduğunu hatırlatan Korkmaz çakoolatanın içerdiği maddelerin vücut üzerinde nasıl etkili olduğunu şöyle anlatıyor:

"Yapılan son çalışmalarda çikolatanın sağlığı koruyan ‘flavonoid’leri bol miktarda içerdiği tespit edilmiştir. Çikolatada bulunan flavonoidler (flavanoller ve prosiyanidinler) yeşil çay ve üzüm flavonoidleri gibi antioksidan savunma gücüne büyük katkı sağlamaktadır. Antioksidan kapasitesinin artması kalp ve damar hasarlarından korunmada olumlu etkiler sağlamaktadır.

KALP-DAMAR SAĞLIĞINI OLUMLU ETKİLİYOR
Alman İnsan Beslenmesi Enstitüsü tarafından yaklaşık 19 bin yetişkinin beslenme alışkanlıklarının incelenmesiyle yapılan araştırmada her gün 7.5 gram çikolata yiyenlerin tansiyonunun daha düşük olduğu bu kişilerde kalp krizi ve inme riskinin yüzde 39 daha az olduğu tespit edilmiştir."
Diyetisyen Ayşe Korkmaz'a göre kadiyovasküler hastalıklar ve kanserin önlenmesine yardımcı olduğu için bitter çikolatayı kontrollü tüketmek gerekiyor. Ancak Korkmaz bitter de olsa çikolatanın içeriğindeki yağ ve şekerin unutulmamasını öneriyor.

"Polifenol kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde de etki göstermektedir. Kakao polifenolü kanın incelmesine yardımcı olup pıhtılaşmayı engellediği için kalp krizi ve felç riskini azaltmaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalar kakao polifenolünün aynı zamanda bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde de etkin rol oynadığını ortaya koymuştur. California Üniversitesi tarafından düzenlenen bir araştırmada gönüllü deneklerden ilk aşamada aç karnına ikinci aşamada kakao içtikten sonra kan örnekleri alınmıştır. Kakao içtikten sonra alınan kan örneklerinde kanın pıhtılaşmasında ve kalp hastalıklarının oluşumunda önemli rol oynayan trombositlerin etkinliğinin azaldığı görülmüştür. Yapılan bir diğer araştırmaya göre 50 gramlık bir çikolata bir kadeh kırmızı şarap içinde bulunan antioksidanlara eşdeğerde kimyasal madde içerdiği belirtilmiştir. Bir başka deyişle çikolatanın kalp krizi ya da beyin kanamasını önlemesi olasıdır.

GEVŞETİR RAHATLATIR MUTLULUK VERİR
Çikolata phenethylamine (PEA) içermektedir. Phenethylamine ise sinir sistemini uyarır bazı salgıların salınmasını tetikler ağrıları dindirir ve insanın kendini iyi hissetmesini sağlamaktadır. Çikolata aynı zamanda cinsel uyarıcı ve keyif verici özelliği de bulunmaktadır. Çikolata beyindeki serotonin seviyesini arttırır ve mutluluk hissi verir. Kadınlar erkeklere nispeten çikolatanın bu özelliklerine karşı daha duyarlıdır. Çikolata beyni rahatlatıp gevşetir mutluluk verir beynin endorfin salgılamasına neden olur. Bu salgı mutluluk duymamızı sağlar.

Günde 40 gram bitter çikolata (yüzde 70 kakao içeren) tüketimi vücuda önemli miktarda polifenol sağlayabilir ve böylece kadiyovasküler hastalıklar ve kanserin önlenmesine yardımcı olabilir. Aralarda yenilen atıştırmalıkların şeker tüketiminin verdiği keyif nedeniyle insanların beslenme alışkanlıklarının her zaman bir parçası olacağını kabul edersek bu alışkanlığın hiçbir besin değeri olmayan boş şekerli abur cuburlar yerine bitter çikolata ile değiştirilmesi kronik hastalıkların önlenmesine önemli ölçüde katkı sağlayabileceği söylenebilir.

İÇİNDEKİ YAĞI VE ŞEKERİ UNUTMAYIN
Sonuç olarak birçok faydasının yanında çikolatanın yağ ve şeker içeriğinin de yüksek olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle günlük beslenme içerisinde dikkatli tüketilmesi gerekmekte ve kakao içeriği yüksek olan çikolata çeşitleri tercih edilmelidir."

Kaynak: Bakimli.com

Bitter

Bitter

Sitemiz proje amaçlı kurulmuştur. Bu web sitesi ve alan adı ile ilgileniyorsanız ve ciddi alıcı iseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Websitesi: www.BitterCikolata.com

2 yorumlar

  • DİABETLERİN DAHİ BİTTER ÇİKOLATAYI AZ AMA DİKKATLİ OLMAK KAYDI İLE SÜTLÜ VE KAHVERENGİ ÇİKOLATAYA GÖRE DAHA RAHAT TÜKETEBİLECEKLERİNİ SÖYLÜYORLAR NE KADAR DOĞRUDUR ACABA

    Pazar, 14 Ekim 2012 10:12 YORUM BAĞLANTISI
  • Ben sütlü çikolatayı daha çok seviyorum, ama bundan sonra daha çok yemeye çalışacağım

    Çarşamba, 09 Mart 2011 11:39 YORUM BAĞLANTISI
Login to post comments

Yorumlar